Revizyon Rinoplasti (Duzeltme Ameliyatı)

Revizyon rinoplasti, daha önce bir veya bir defadan fazla burun estetiği olmuş ve problem gelişmiş olan burunlarda bu problemleri gidermeye yönelik düzeltme ameliyatına verilen isimdir.

Ufak müdahalelerden baştan sona bir ameliyata kadar değişken bir çerçevesi vardır. Buradaki esas amaç mümkün olabilecek en iyi düzeltmeleri yapmaktır.

Daha önce geçirilmiş ameliyat sayısı arttıkça risk de artmaktadır çünkü çok değiştirilmiş bir yapıda düzeltmeler yapılmasını gerektirmektedir.

Burada esas önemli olan tekrar ameliyata gerek olup olmadığına karar vermektir. Ameliyat süresi ve iyileşme süresi daha uzun olabilmektedir. Ameliyat sonrası takipler aynı şekilde yapılmaktadır. Planlama normal burun estetiği gibi yapılmaktadır.

Daha önceki operasyonlarda ne kadar kıkırdak alındığına bağlı olarak kıkırdak greft alınması gerekebilmektedir. Bu kıkırdak genellikle kulak veya kaburga kıkırdağından elde edilmektedir. Bazı durumlarda özel ışınlanmış işlem görmüş hazır kıkırdaklar da kullanılabilmektedir. Bunlarla daha düzgün sonuçlar elde edilmeye çalışılmaktadır.

Op. Dr. İbrahim KORHAN
“Var olan bir güzelliği kaybetmemek,
bir sanattır”

-Andy Warhol